Weboldalból e-könyvet: könnyen és egyszerűen
Honlapból szeretnénk e-könyvet készíteni? A Chrome böngésző segítségével már pár kattintással megtehetjük.
Többször előfordulhat, hogy a webet böngészve olyan tartalmakat találunk amit legszívesebben dedikált e-könyv-olvasó készülékünkön olvasnánk. Ez azonban problémákba ütközhet, hiszen az e-papír nem a legjobb választás ha weboldalakat szereznénk olvasni, még ha adott esetben az eszközünk rendelkezik internetes kapcsolattal. A lassú képfrissítési idő és a viszonylag kis teljesítményű akkumulátor nem teszi túlságosan élvezhetővé a weboldalak olvasását e-tinta kijelzőn. Másrészről azonban egy hosszabb lélegzetvételű írás vagy cikk hagyományos LCD kijelzőn való olvasása megterhelő lehet a szemünk számára, arról nem is beszélve, hogy adott esetben időnk sem biztos hogy van rá. Mi lehet hát a megoldás a problémára? A válasz egyszerű: készítsünk e-könyvet a weboldalból!
Ehhez első lépésként egy asztali számítógépre telepített Chrome böngészőre (és egy Gmail címre) lesz szükségünk, ezt ingyenesen letölthetjük innen: (link). Nem véletlenül a Chrome az egyik legnépszerűbb webböngésző: amellett hogy gyors és könnyen kezelhető, még különböző beépülő modulokat, un. plugineket is hozzáadhatunk, amelyek különböző újabb funkcionalitásokkal ruházzák fel. Ezekből lesz kettőre szükségünk az e-könyvünk elkészítéséhez.
Az egyik az Instapaper, amit korábban már bemutattunk és ami nem más mint egy „olvass később” szolgáltatás. Használatához rövid regisztráció szükséges, és valójában nem csinál mást, mint „letisztázza” a honlapok tartalmát, azaz megszabadítja a képektől, boxoktól és egyéb felesleges tartalmaktól a szöveget. Ikonja -egy I betű- a böngészősáv jobb oldalán foglal helyet, erre kattintva adhatjuk, meg hogy azonnal vagy később szeretnénk elolvasni a weben található szöveget.
A másik plugin amire szükségünk lesz az a dotEPUB. Ez egy konvertáló szolgáltatás, segítségével bármilyen weboldalt lementhetünk epub vagy mobi formátumba, ezt a beállításainál adhatjuk meg. Elvileg elegendő lenne egyedül ezt használni, azonban tapasztalataink azt mutatják, hogy sokkal szebb e-könyvek készíthetőek az Instapaper letisztázott szövegeiből. A dotEPUB egyébként rendelkezik wordpress pluginnal is, mi is ezt használjuk a cikkeinknél az „Olvasd az eszközödön” doboznál. Ha meg van a konvertálandó weboldalunk akkor elegendő a plugin ikonjára –ami egy zöld pont- kattintanunk és kezdetét veszi a konverzió. Nagyobb szövegeknél és/vagy lassabb internetes elérés esetén ez időbe telhet, de hamarosan le mentődik számítógépünkre a kiválasztott formátumú fájl, amit aztán bármilyen eszközünkre –legyen az e-könyv-olvasó, tablet, vagy okostelefon- át tudunk másolni.
Persze az így készült dokumentumok nem lesznek olyan jók, mint a „valódi” e-könyvek. Nincs tartalomjegyzék, se fejezetre való ugrás, és persze a borítót is nélkülöznünk kell. Azonban az esetek nagy részében használható, és -ami a legfontosabb- bármin és bármikor olvasható fájlokat állíthatunk elő, tényleg csak pár kattintással.